Біржові котирування електроенергії

Продаж електричної енергії на торгах з формуванням остаточної ринкової ціни суттєво пожвавив розвиток цієї галузі української економіки. Весь процес проходить у вільному доступі до участі та спостерігання, тому всі оператори знаходяться в рівних умовах.

На сторінці сайту Української енергетичної біржі https://www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/electric-power доволі багато детальної інформації щодо процесу ціноутворення в енергетичному секторі.

Орган регулювання енергетичного ринку

Безперечно, що такий важливий сектор економіки як електроенергія, має існувати і розвиватися під чітким контролем держави за допомогою контролюючого органу.

Комісія з регулювання енергетики відповідає за забезпечення належного функціонування ринків електроенергії та газу, до яких було додано ринок CO2. Правила роботи операторів ринку повинні адаптуватися до специфіки сировини. Виробництво різних видів електроенергії обов’язково залежить від наявності засобів виробництва: ядерних, теплових, гідравлічних, вітрових, фотоелектричних і так далі. 

Будь-яка інформація, що відноситься до цих виробничих інструментів або існуючих запасів, матиме вирішальне значення для того, щоб продавці, промисловці та фінансисти мали гарне уявлення про події на зазначених товарних ринках. Показники роботи галузі за місяць, квартал або півріччя дають повне уявлення куди скерувати напрямок інвестиційних вкладень (нові виробничі засоби або мережі), а також визначають комерційні пропозиції. 

Важливо, щоб всі гравці ринку були повністю впевнені в тому, що ціни обгрунтовані, тому що сьогодні сировинні товари в свою чергу є фінансовими ринками, на яких реалізуються різна похідна продукція. Отже головна роль комісії з регулювання енергетики — стежити за розвитком всіх цих ринків та виключити спроби маніпуляції цін промисловими гравцями або дистриб’юторами. 

Українська економіка йде власним шляхом розвитку, проте варто переймати досвід інших розвинених європейських держав, щоб не повторювати чужі помилки. Наприклад, засновники Євросоюзу вважали, що економічна інтеграція буде передувати політичній інтеграції. В даний час з відкриттям кордонів створена «Європа купців», і в результаті переможцями є споживачі в країнах з високими цінами до інтеграції, які тепер можуть купувати енергію дешевше, і виробники з країн з низькими цінами до інтеграції, які в даний час мають доступ до нових ринків. В програші залишились виробники в країнах з високими цінами, що зіштовхуються з посиленням конкуренції, а також всі споживачі в країнах з низькими попередніми цінами та підвищенням тарифів.